Magnis ir smegenų sveikata

Smegenų ir žarnyno ašies, taip pat mitybos įtakos smegenų sveikatai moksliniai tyrimai įgauna vis didesnį populiarumą. Vis dažniau įsitikinama, kad blogi mitybos įpročiai, kurie įprasti mūsų kultūroje ir pasireiškia nepakankamu medžiagų (šiuo atveju – magnio) įsisavinimu, gali prisidėti prie uždegiminės smegenų būklės ir paveikti smegenų sveikatą – įtakoja depresijos, nerimo, Alzheimerio, įvairių atminties problemų, nemigos, kitų su prasta smegenų sveikata susijusių problemų atsiradimą. Naujausiuose moksliniuose tyrimuose magnis pripažįstamas kaip veiksminga pagalbinė priemonė smegenų sveikatos gerinimui ir atstatymui.
Nors dažnai manoma priešingai, smegenys nėra kažkokia atskira mūsų kūno sudedamoji dalis. Jie yra susiję su visa mūsų sistema ir sąveikauja su maistinėmis medžiagomis, kurias mes vartojame. Aptariant magnio svarbą smegenyse, pažymėtina, kad magnio jonai laikomi savotiškais smegenų ląstelių sargybiniais. Magnio trūkumas gali sukelti smegenų ląstelių mirtį, tuo pačiu įvairias smegenų sveikatos problemas.
Žemiau aptariami neseniai atlikti moksliniai tyrimai, patvirtinantys teigiamą magnio poveikį smegenų sveikatai ir bendrai savijautai.

Magnis ir depresija

Moksliniai tyrimai sieja magnio trūkumą su depresija – magnis padeda smegenims kontroliuoti pernelyg didelį kortizolio lygį esant stresui. Be to, magnis sumažina atitinkamų hormonų (AKTH) išsiskyrimą smegenyse, padeda transportuoti tam tikrus baltymus (P-glikoproteinas), subalansuoja kalcio kiekį ląstelėse, taip pat veikia kitas smegenų biofunkcijas, kurios tiesiogiai susijusios su streso ir depresijos pasireiškimu. Esant magnio trūkumui atsiranda žala smegenų neuronams, kuri gali peraugti į depresiją.†
Tyrimuose užfiksuota depresijos atvejų istorija, parodanti greitą pasveikimą (per mažiau nei 7 dienas) nuo sunkios depresijos, papildomai naudojant magnio prieš kiekvieną maistą ir miegą. Buvo nustatyta, jog papildomas magnio vartojimas padeda atstatyti smegenų būklę po trauminio smegenų sužalojimo, nuo galvos skausmo, minčių apie savižudybę, nerimo, dirglumo, nemigos, pogimdyvinės depresijos, greičiau atsistatyti po kokaino, alkoholio ir tabako vartojimo ir pan. Taigi magnio trūkumas yra didžiulis veiksnys daugeliui su psichine sveikata ir apskritai su smegenimis susijusių ligų. Pagal atliktus mokslinius tyrimus, magnis yra veiksmingas depresijos gydymui.† Magnio papildai yra paveiki pagalbinė terapija tiems, kurie kovoja su depresija.†

Magnis ir migrena

Magnio trūkumas tiesiogiai siejamas su migrenos priepuoliais. Migrena atsiranda dėl netvarkingos smegenų raumenų veiklos. Nenormalus smegenų kraujagyslių susiaurėjimas ir išsiplėtimas yra pagrindinė migrenos skausmo priežastis. Magnio ir kalcio balansas ląstelėse aplink kraujo arterijas lemia jų atsipalaidavimą ar susitraukimą/įsitempimą. Kalcis sutraukia/įtempia raumenis, o magnis jas atpalaiduoja. Pakankamas magnio kiekis blokuoja kalcio patekimą į ląstelę ir užtikrina tinkamą raumenų veikimą, t.y. susitraukimą ir atsipalaidavimą. Taigi nesant pakankamai magnio atsiranda anomalijos smegenų kraujagyslėse, kas dažnai sukelia migreną. Nustatyta, jog magnis žymiai sumažina migrenos dažnį ir intensyvumą. Dėl šios priežasties daug dėmesio skiriama klinikiniam magnio poveikiui migrenai. Magnis turėtų būti laikomas tinkama (papildoma) priemone migrenos priepuoliams gydyti.†
Apibendrinant, magnis padeda migrenos atveju:†

 • sustiprindamas smegenų kraujagyslių membranas;†
 • slopindamas smegenų kraujagyslių susitraukimą reaguojant į chemines medžiagas, kurios atsiranda ankstyvose migrenos stadijose;†
 • slopindamas trombocitų tirštėjimą smegenų kraujagyslėse;†
 • tiesiogiai atpalaiduodamas smegenų kraujagysles;†
 • mažindamas uždegimus sukeliančių medžiagų sintezę ir patekimą į organizmą.†

Magnis ir atmintis

Iš daugybės magnio vaidmenų, kuriuos jis atlieka palaikydamas mūsų organizmo funkcijas, galima išskirti vieną, susijusį su atmintimi ir pažinimu – magnis užtikrina tinkamą fermentų veikimą smegenyse ir reguliuoja pagrindinį receptorių, atsakingus už atmintį ir mokymąsi. Žmonių, kurie turi magnio trūkumą organizme, smegenų elektrinis aktyvumas mažėja. Be to, pakankamas magnio kiekis smegenų skystyje būtinas sinapsių plastiškumui išlaikyti.
Magnis taip pat pripažįstamas kaip efektyvi papildoma su amžiumi susijusių atminties praradimo ir Alzhaimerio ligų gydymo priemonė.† Reikšmingas tyrimas, atliktas su pelėmis, parodė, kad magnio kiekio padidėjimas jų smegenyse pasižymėjo teigiamu poveikiu smegenų sinapsėms ir atkūrė senstančias smegenis į jų jaunystė lygį. Tai buvo pirmasis tyrimas, parodęs ilgalaikę ir efektyvią Alzhaimerio ligos gydymo (bent pelėse) galimybę ir mechanizmą, kaip atsistato smegenų būklė. Kitas tyrimas parodė, kad pakankamas magnio jonų kiekis smegenyse slopina apnašų (amiloidų) plokštelių susidarymą tarp neuronų, tuo pačiu Alzhaimerio ligos progresavimą. Nors dauguma šių mokslinių tyrimų yra nauji ir atlikti su pelėmis, smegenų sveikatos ir tinkamo magnio kiekio smegenyse sąsajos akivaizdžios.
Pažymėtina, kad laboratoriniai tyrimai negali tiksliai parodyti magnio kiekio minkštuosiuose jūsų organizmo audiniuose. Remiantis vien tik kraujo tyrimais, o ne požymiais ir simptomais, diagnozė gali būti klaidinga. Transderminio magnio aliejaus terapija (kai magnis įtrinamas į odą) šiuo metu pripažįstama kaip efektyviausias būdas atsatyti magnio atsargas organizme. Daugybė įprastinių neigiamų silpnos sveikatos simptomų (prastas miegas, energijos neturėjimas, PMS, jau minėti nerimas, stresas, galvos skausmas ir kt.) gali būti palengvinti ar visai išspręsti pasinaudojus magnio terapija.

Transderminio magnio terapija

Transderminė magnio terapija yra labai veiksminga sveikatos priežiūros priemonė. Ši magnio terapijos forma, kurią naudojant magnis yra absorbuojamas per odą, įprastai yra atliekama su magnio chloridu (labai tirpi ir gryna magnio forma). Transderminio magnio chlorido terapija gali būti efektyviai taikoma daugybės sveikatos problemų gydimui.†
Transderminė magnio terapija tapo pripažinta dėka mokslininko dr. Mark Sircus bei jo knygos Transderminė magnio terapija (Angl. Transdermal Magnesium Therapy). Savo novatoriškoje knygoje dr. Sircus teigia, jog žmonės, kuriuos kamuoja magnio nepakankamumas, gali tikėtis kardinalių pokyčių, kadangi dauguma žmonių vienaip ar kitaip kenčia dėl šio mineralo trūkumo, šis teiginys yra taikomas beveik visiems.
 

Purškiamas MAGNIS – kas tai?

Magnio aliejus yra naudojamas jį tiesiogiai purškiant ant odos. Zechstein Inside® magnio aliejus (magnio chlorido tirpalas) yra išgaunamas iš 250 mln. metų senumo po žeme esančios Zechstein jūros dugno, kuri apsaugojo mineralus nuo priemaišų, tai 100% grynas ir natūralus produktas. Kadangi didžioji dalis magnio aliejaus yra absorbuojama per pirmąsias 20 min., reiktų palaukti bent 15-30 min. prieš nuvalant ar nuplaunant magnio likučius. Magnio aliejus absorbuoja drėgmę todėl jis džiūna lėčiau esant drėgnai aplinkai ir greičiau esant sausai. Dėl savo koncentracijos, itin aukšto grynumo ir lengvo naudojimo magnio aliejus yra veiksmingiausia magnio chlorido forma, kuri užtikrina maksimalų rezultatą, bei itin greitą įsisavinimą – be pašalinio poveikio.

Gydymas magniu


Transderminė magnio terapija suteikia daugiau naudos, kai magnis yra naudojamas dažnai (ypač pirmaisiais 2-4 mėnesiais). Šis intensyvaus naudojimo periodas padeda kompensuoti buvusį magnio trūkumą organizme ir užtikrina, kad organizmas turėtų pakankamai magnio atsargų.
Žmonių organizmai turi skirtingo lygio magnio poreikį, jiems turi būti taikoma ir skirtinga magnio gydimo trukmė siekiant kompensuoti magnio trūkumą. Dalinai tai yra dėl to, kad magnio nepakankamumas slopina organizmo gebėjimą absorbuoti magnį. 2 Žmonėms turintiems ūmų magnio nepakankamumą gali būti ilgiau taikomos didesnės magnio chlorido dozės norint atstatyti magnio balansą organizme. Absorbcijos greitis taip pat kinta priklausomai nuo organizmo bei nuo magnio chlorido formos. Dėl šių priežasčių, kai kuriems žmonėms reikės didesnių dozių nei kitiems norint išlaikyti tinkamą magnio kiekį organizme.
Dauguma žmonių, kurie vartoja magnio chloridą, atranda jiems optimalias ir tinkamas magnio chlorido dozes po 2-4 mėnesių periodo, kurio metu yra atstatomas magnio kiekis organizme. Yra svarbu nustatyti optimalų ir kasdienį magnio poreikį, kuris leistų išvengti magnio nepakankamumo.
Kai kuriems žmonėms tenka ir toliau tęsti magnio terapiją dažnai naudojant dideles magnio dozes, kitiems pavyksta nusistatyti kasdienę tinkamą normą bei vartojimo dažnumą norint pasiekti geriausią rezultatą.
Nors yra rekomenduojama magnio chlorido dozes išlaikyti santykinai dideles pirmus 2-4 mėnesius, taip pat patariama pirmąsias magnio chlorido gydymo dienas ar savaites pradėti nuo mažų dozių – tai leis kūnui prisitaikyti prie padidėjusio magnio kiekio.
Kadangi organizmas su laiku prisitaiko prie transderminiu būdu naudojamo magnio, vartotojai gali padidinti magnio chlorido dozes kelioms dienoms ar savaitėms. Siūloma paros dozė yra 6-8 miligramai magnio kilogramui kūno masės. Tipiškai 75-80 kilogramų sveriančiam suaugusiam žmogui reikės 450-600 miligramų magnio per dieną. Tai yra maždaug vienas arbatinis šaukštelis magnio aliejaus per dieną arba ~10-15 papurškimų. Svarbu paminėti, jog 6-8 miligramų rodiklis yra skirtas norint palaikyti magnio kiekį organizme, organizmo magnio poreikis dažnu atveju yra šiek tiek didesnis.
Sportininkai dažnu atveju gauna nepakankamas magnio dozes, kadangi jų organizmų poreikis magniui yra didesnis. Panašų atvejį mokslininkai atrado ir tirdami vaikus, jų organizmai taip pat reikalavo didesnių magnio kiekių (10 mg/kilogramui per dieną) – tai susiję su magnio naudojimu organizmo augimui. Magnio nepakankamumas (ypač ūmus nepakankamumas), stresas (emocinis ir psichologinis), sužeidimai, fizinis krūvis, dietos, kurių metu yra suvartojama nepakankamai magnio – visi šie faktoriai gali daryti įtaką magnio kiekiui organizme. Šie veiksniai gali gerokai padidinti kasdienį organizmo magnio poreikį. Transderminio magnio gydymo metu organizmas gauna lengvai absorbuojamo magnio, kuris pagerina bendrą savijautą bei padeda kovoti su specifiniais sveikatos sutrikimais.†

Šaltiniai ir nuorodos:

1. Sheehan, Timothy (2016). The Oscillating Brain: How Our Brain Works. Bloomington, Indiana. Lifeworks Publishing
2. AIDP. (2013, November 4). Magnesium levels vital to brain health as population ages. Available at:http://www.sciencedaily.com/releases/2013/11/131104142343.htm/. Accessed September 11, 2016
3. Eby, G & Eby K (2006). Rapid recovery from major depression using magnesium treatment. 1. Volume 67, Issue 2, Pages 362–70
4. Derom ML, Sayon-Orea, C & Martinez-Ortega JM et al. 2013. Magnesium and depression: a systematic review. Nutritional Neuroscience. Vol. 16 Issue 5, pp 191-206. Available at:http://dx.doi.org/10.1179/1476830512Y.0000000044
5. Yary, T, Lehto SM, & Tolmunen T et al. (2016). Dietary magnesium intake and the incidence of depression: A 20-year follow-up study. Vol 193, pp 94-98.
6. Fard FE, Mirghafourvand M & Alizadeh-Charandabi SM (2016). Relationship of Zinc and Magnesium Serum Levels with Postpartum Depression in Tabriz-Iran. Global Journal of Health Science; Vol. 8, No. 11. doi:10.5539/gjhs.v8n11p120
7. Chiu HY, Yeh TH, & Huang YC (2016). Effects of Intravenous and Oral Magnesium on Reducing Migraine: A Meta-analysis of Randomized Controlled Trials. Pain Physician. Vol 19, pp E97-E112
8. Cohen, J. (2004). The Magnesium Solution for Migraine Headaches. Garden City Park, NY: Square One Publishing
9. Federation of American Societies for Experimental Biology. (2015, December 1). Magnesium ions show promise in slowing progression of Alzheimer’s disease in mice: Magnesium ions may slow the progression of the disease by disrupting the development of amyloid plaques, research suggests. Available at:https://www.sciencedaily.com/releases/2015/12/151201115043.htm/. Accessed September 9, 2016
10. Yu X, Guan PP & Guo JW et al. (2015). By suppressing the expression of anterior pharynx-defective-1α and -1β and inhibiting the aggregation of β-amyloid protein, magnesium ions inhibit the cognitive decline of amyloid precursor protein/presenilin 1 transgenic mice. 1. The FASEB Journal. vol. 29 no. 12 5044-5058
11. Edwards, Nolan (2015). Magnesium, What Your Doctor Needs to Know. Volume 1. CreateSpace Independent Publishing Platform

Įspėjimas ir išnašos:

† Mūsų svetainėje pateikiama tik bendro pobūdžio informacija, kuri neturi daryti įtakos skaitytojo apsisprendimui įsigyjant ir/ar vartojant maisto papildus. Jei sergate specifine liga, ar vartojate papildomus vaistus ar maisto papildus, būtinai prieš pradėdami vartoti naujus maisto papildus pasikonsultuokite su savo gydytoju ar vaistininku. Straipsnyje pateikta informacija nėra autoriaus asmeninė nuomonė. Ši informacija nėra skirta reklamuoti maisto produktus ar papildus. Ši informacija negali būti interpretuojama kaip gydymo ar kitokio pobūdžio sveikatos klausimų sprendimo rekomendacija. Raginame sprendimus, susijusius su asmenine sveikata, priimti asmeniškai, įvertinus įvairius informacijos šaltinius. Jeigu pastebėjote netikslumų ar turite komentarų, nusiskundimų, patarimų dėl pateikto turinio, prašau susisiekite el. paštu [email protected] arba svetainėje nurodytais rekvizitais.

4 komentarai apie “Magnis ir smegenų sveikata

  • Andrejus Petruša

   Laba diena, Irena, ačiū! Mūsų purškiamą magnį geriausia yra įtrinti/įmasažuoti į švarią odą/nusiprausus, tai patogiausia daryti ryte arba vakare, o trinti reiktų į pilvo sritį, šlaunis/kojas ir rankas. Tinka ir nugaros masažams. Labai gerai tepti į skaudančias vietas – raumenų spazmai, mėšlungiai ir pan. Netepti ant veido ir saugoti akis, nes produktas koncentruotas. Pirmą savaitę geriausia naudoti po 5-10 papurškimų per dieną, susipažinti su produktu, vėliau galima naudoti po 10-20 papurškimų per dieną. Linkėjimai, sėkmės, kreipkitės, jeigu bus klausimų! 🙂

   Atsakyti

Palikite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *