Metabolinis tipas ir rotacinė mityba

Svarbiausias aspektas renkantis savo mitybos pobūdį (ar dietą ar mitybos planą) yra – asmeniniai Jūsų poreikiai, kuriems atskleisti pirmiausia reikia įsiklausyti į savo vidinius instinktus, vaizduotę, intelektą ir intuiciją. O jei to nepadarysite, greičiausiai pradėsite laikytis įprastų mitybos dogmų ir galiausiai kreipsitės į mitybos specialistą ar dietologą. Kas yra metabolinis tipas ir rotacinė mityba?

1. Genetinis individualumas

Kiekvienas žmogus turi unikalią genų seką, kurią nulemia jų tėvų genai. Bet kurio asmens genų kilmė gali siekti per dykumas keliaudavusius protėvius, kuriems buvo įprasta augalinės kilmės dieta, ar net eskimus, kurių 90% mitybos raciono sudarė neapdorotas maistas ir riebalai.
Galbūt vienas iš Jūsų tėvų negali valgyti daug mėsos, o kitas yra kilęs iš Skandinavijos šalių, kuriose ilgos ir atšiaurios žiemos reiškia, jog mėsa yra tiesiog būtina norint išgyventi – visa tai yra užprogramuota jų genuose. Taigi nekeista, kad maitinimosi prasme, vaikai dažnai paveldi tam tikrus savo tėvų dietos ypatumus, kuriuos vėliau perduoda ir savo atžaloms.

2. Streso faktoriai 

Fizinis, emocinis ar protinis stresas gali stipriai paveiksti žmogaus mitybos įpročius. Jei Jūsų dieta yra itin griežta ir ribota – Jūs turite didesnę tikimybę susirgti įvairiomis psichologinėmis ligomis. Tuo tarpu jei įprastai rinkdamiesi maistą remiatės savo instinktais – atsiradus pašaliniam stresui ar gyvenimo pokyčiams, Jūs nesunkiai adaptuosite ir savo mitybos įpročius.

Pavyzdžiui, jei į sporto salę atsivesite vegetarą ir vis didinsite jo fizinį krūvį, tačiau nepakeisite mitybos – jis greitai pradės norėti mėsos, kadangi būtent mėsa yra puikus baltymų ir riebalų šaltinis, galintis patenkinti daugumos žmonių genetinius poreikius. Weston A. Price savo knygoje „Mityba ir fizinė degeneracija“ įrodė, kad „pasaulyje nėra nei vienos sveikos vegetarų genties“. Atlikdamas savo analizę, kiekvieną kartą manydavęs, kad aptiko pakankamai sveiką vegetarų gentį, vyras netoliese rasdavo ir dar sveikesnę mėsavalgių gentį. Kitas mokslininkas, Charles Heizer Wharton, savo knygoje lyginės uogų rinkėjų ir medžiotojų gyvenimo kokybę ir mitybos įpročius, taip pat įrodė, kad medžioklė yra naudingesnis gyvenimo būdas, galintis padėti išgyventi.

3. Individualizuota mityba

Mes visi turime įsipareigojimų sau, aplinkiniams ir Žemei.

Jei nebūsime pakankamai protingi ir nemokysime savo vaikų apie tai, kaip reikia elgtis, kad motina gamta ir toliau mums teiktų visus gyvenimui reikalingus išteklius, tuomet mūsų problemos tik dar labiau didės.

Svarbiausia nepamiršti, kad norint būti sveikam, kiekvieną dieną reikia sąmoningai pasirinkti dėti į savo kūna tik tas daržoves, vaisius ir/arba mėsos produktus, kurie yra nepakeičiamai reikalingi mūsų kūnui ir organizmo funkcijoms.

Tačiau tik sveiki žmonės gali priiminėti sveikus sprendimus apie tai net nesusimąstydami. Ir tik sveiki žmonės yra pakankamai atviri pokyčiams ir pakankamai stiprūs nesilaikyti jokių dogmų, kurios iš pažiūros gali atrodyti viliojančiai, tačiau iš tiesų prieštarauja natūraliems žmogaus instinktams ir kenkia jo bendrajai sveikatai.

Taigi, rinkdamiesi savo mitybos įpročius, būtinai pagalvokite apie tai, kad sveikam būti reikia tik tam, kad galėtumėte rūpintis ne tik savimi ir aplinkiniais, bet ir motina gamta. Jei norite turėti pakankamai energijos ir aktyviai dalintis savo svajonėmis ir patirtimi su pasauliu, turite būti pasiryžę neatsisakyti vištienos ar jautienos, jei tai reikš, kad dėl to pagerės Jūsų sveikata.

Ir svarbiausia – valgykite tik tai ir tik tam, kad pamaitintumėte ne tik savo kūną, bet ir sielą.

Taigi, nėra jokios dietos ar mitybos dogmos, kuri būtų tinkama daugeliui. Esate tik Jūs, ir tik Jūs pats, įsiklausęs į savo vidinius poreikius, galite pasirinkti tai, kas tinkamiausia Jums. Jei reikia pagabos pasirenkant savo maistus jums padės metabolinio tipo nustatymas.

Metabolinis tipas ir rotacinė mityba

Metabolinis tipas yra sistema, kuri nustato asmeninį, genetiškai pagrįstą mitybos tipą, tai pigus ir nesudėtingas būdas išsiaiškinti maisto produktus kurie Jums tinka optimaliai, taip pat išsiaiškinti kokie maisto produktai yra Jums kenkia, yra sunkiai virškinami, sukelia alergines reakcijas, pučia pilvą ar neigiamai įtakoja Jūsų nuotaiką ar produktyvumą. Su Jums tinkamais produktais iš Jūsų kūno lengviau pasišalins toksinai ir sumažės apkrova imuninei sistemai,  taip pat padės subalansuoti kūno svorį ir jaustis optimaliai. Paprastai taikoma keturių dienų rotacinė mityba. Verta žinoti, jog nėra nei vieno mitybos plano, kuris tiktų kiekvienam žmogui, tačiau kad pasiektumėte optimalią savijautą ir sveikatą turite nustatyti/sužinoti/išsiaiškinti, kas geriausiai tinka būtent Jums ir Jūsų tipui.

Kam aktualu – Andrejus gali Jums padėti nustatyti Jūsų metabolinį tipą ir Jums pageidaujant – sudaryti pilnavertį asmeninį ir tik Jums subalansuotą mitybos programą pagal Jūsų tikslus ir norus. Taip Jūs pradėsite geriau jaustis, sureguliuosite virškinimą, įgausite daugiau jėgų, daugiau energijos, jausitės žvalesni ir pozityvesni, geriau miegosite – būsite produktyvesni ir laimingesni! 🙂 Taip pat bus atsižvelgta į Jūsų toleruojamus/netoleruojamus produktus, genetinį individualumą, streso ir kt. faktorius apie kuriuos kalbėjau aukščiau. Fantastika! #biohacking

Taigi, labai rekomenduoju į mus kreiptis, kad sudarytume Jums individualią rotacinės mitybos planą, taip pat sveikatingumo pratimų programą, kurią galėsite atlikti namie, kuri padės pasiekti optimalių rezultatų, suteiks Jums DAUG PARAKO! FAKTAI! Netikite? Išbandykite 🙂 Jeigu gyvenime siekiate geresnių rezultatų sporte, norite jaustis DAR GERIAU, mąstote “what’s next?” arba ko dar neišbandėte ir jaučiate, kad dar yra kitų kelių, kad neatradote dar balanso, kurio ieškote – tai mums pakeliui! Kadangi tai kito lygio informacija (esame pirmieji Lietuvoje, kurie apie tai kalba ir taiko šią metodiką), to mokomės iš pačių geriausių savo srities specialistų Pasaulyje, kurių žinios pas mus ir apsijungia ir kuriomis mes dalinamės su Jumis!

6 komentarai apie “Metabolinis tipas ir rotacinė mityba

 • EVELINA

  Laba diena, vargina antsvoris. Mano ūgis 170 cm., o svoris laikosi apie 92 – 90 kg. Dirbu vakarais, savaitgaliai irgi užimti, todėl, kaip daugelis prisivalgau vakarais. Labai norisi mėsos ir saldumynų. Toleruoju visus produktus, o ypač mėgstu „bulkinius“ – t.y. bandelės, batonai, sausainiai, pyragėliai.
  Suprantu, kad mano mityba nėra sveika, bet kodėl taip norisi tų nesveikų produktų? Gal dėl vitaminų trūkumo?

  Atsakyti
  • Andrejus Petruša

   Laba diena, Evelina, ačiū, kad pasidalinote. Parašykite el. paštu man asmeniškai ir pakalbėsime daugiau apie mitybos ypatumus. Rekvizitus rasite kontaktų skiltyje. Dalis atsakymo yra jau Jūsų klausime, kaip tikitės mesti/normalizuoti svorį, jeigu prisivalgote vakarais, mėgstate desertus ir bandeles, batonus, sausainius ir pyragėlius? 🙂 Ir visai tai tikrai ne dėl vitaminų stokos. Tiesiog, reikia keisti požiūrį į save, keisti mitybos įpročius, gerinti virškinimą/žarnyno veiklą – išmokti pamaitinti save tinkamai ir viskas gausis, tik tai ne vienos dienos darbas ir magiškos “piliulės” nėra. Bet viskas gali gautis, kaip gaunasi ir kitiems, kas susikaupia, užsiima ir motyvuoja save! Iki malonaus, linkėjimai!

   Atsakyti
  • Andrejus Petruša

   Sveiki, ačiū. Išsiaiškinti viską, kas tinka, kas netinka nėra toks lengvas darbas ir vyksta etapais. Kartais tas pats produktas žemos kokybės gali netikti, sukelti reakciją – pūsti pilvą, prastai virškinti, atimti energijos, o ne suteikti, kai tuo pačiu – aukštos kokybės tas pats produktas – puikiai tiks. Bet apart tokių – individualių tyrinėjimų yra bendros grupės, kurias galite pabandyti išsiaiškinti ir maisto netoleravimo testu – jų yra įvairių, atskirų nerekomenduosime, patyrinėkite, pasidomėkite, kas Jums labiau tinkama ir prieinama. Jie suteiks tam tikras gaires arba padės identifikuoti labiausiai alergizuojančias/netinkančias grupes ar atskirus produktus. Kartu su visais tokiais tyrinėjimais – reikia aiškintis pačiam, vesti dienoraštį kasdien – ką suvalgei kada, kaip jauteisi po to, kaip jautėsi tavo pilvas, savo patiems “inspekciją” padarote – juk viską jaučiate, tai pajauskite ir užrašykite. Ir eigoje pradėsite matyti tam tikras tendencijas, išvadas padarysite arba padėsime mes Jums interpretuoti ar pakonsultuoti. Greitu metu paleisime ir savo mitybos programų, bei konsultacijų paslaugas ir užsiimsime šia veikla, kad padėtume žmonėms kelyje į gerą savijautą, nuotaiką ir optimaliai veikiantį kūną! 30 dienų dienorašti paveskite, jis Jums nieko nekainuos, o sužinosite labai daug apie save! 🙂 Išvados: Venkite produktų, kurie sukelia nemalonius pojūčius, abejotini Jums pasirodo, ar “brangiai kainuojantys” sveikatos, savijautos atžvilgiu ir rinkitės produktus, kurie Jums suteikia energijos, nuotaika, lengvai virškinasi. Chlorella ir Spirulina abu labai geri produktai, pabandykite bent vieną – pagerina virškinimą, geležies šaltinis, daug baltymų ir chlorofilo. Bus sveikas produktas Jūsų meniu! Nepersivalgykite taip pat, nevalgykite bent 4val. prieš miegą. Tokie bendri patarimai, šiam kartui tiek. Iki malonaus, linkėjimai! <3

   Atsakyti

Palikite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *