Pluoštinės kanapės – istorija, sveikata ir aplinka

Pluoštinės kanapės yra viena seniausių ir tvariausių auginamų kultūrų pasaulyje. Jos yra ypač maistingos, pritaikomos ne tik mitybai, bet ir buičiai.

pluostiniu-kanapiu-istorija-BIYOMA

Pluoštinės kanapės – viena seniausių kultūrų Pasaulyje!

Pluoštinių kanapių sėklos naudojamos kaip maistas dar nuo senovės Egipto laikų. Jungtinės Karalystės ekonomikoje ši kultūra taip pat suvaidino ypač svarbų vaidmenį ekonomikos procesuose, kadangi buvo plačiai paplitusi kaip natūralus augalinis pluoštas. Ji buvo naudojama pramonės revoliucijos metu iki tol, kol buvo išmokta išgauti pigų medvilnės pluoštą.

Industrializacijai paveikus žemės ūkį, pluoštinių kanapių naudojimas smarkiai sumažėjo, tačiau pastaruoju metu, ši žaliava vėl vis labiau populiarėja visame pasaulyje. Pluoštinės kanapės auga vidutinio klimato juostoje, joms nereikalingas didelis drėgmės kiekis, jos sugeba vykdyti greitus anglies dvideginio mainus, o naudojimui yra tinkamos visos pluoštinės kanapės dalys, įskaitant stiebą, sėklas, lapus.

maistiniu-kanapiu-seklos

Taip atrodo nelukštentos maistinių kanapių sėklos.

Šiuo metu ypač populiarėja pluoštinių kanapių sėklos, kurios formuojasi pačioje augalo viršūnėje. Sėklose yra gausu naudingųjų riebiųjų rūgščių, baltymų ir maistinių skaidulų. Pluoštinėse kanapėse nėra alergenų, tinka tiems, kurie alergiški riešutams, glitimo turintiems produktams, laktozei, pieno produktams, sojai, fitoestrogenams ir pesticidams.Pluoštinių kanapių sėklose yra, apytiksliai, 25% baltymų, 35% riebalų, 29% maistinių skaidulų, taip pat gausu mineralų, geležies ir cinko.
Kanapių aliejuje yra Omega 3 ir gama linoleno riebalų rūgščių (angl. GLA). Šios dvi riebalų rūgštys yra ypač svarbios organizmo gyvybinėms funkcijoms palaikyti, palaiko sveikas smegenų funkcijas, svarbios odos grožiui bei sveikatai palaikyti, taip pat prisideda prie imuninės sistemos bei augimo funkcijų.
Lyginant su kitais aliejais, kanapių aliejuje yra nedidelis kiekis sočiųjų riebalų rūgščių, taip pat gausu polinesočiųjų riebalų rūgščių. Pluoštinių kanapių sėklose esantys riebalai yra sveikesni, negu kitose augalinėse medžiagose. Palyginimui, pluoštinių kanapių aliejuje yra net 40% mažiau sočiųjų riebalų rūgščių ir 25 kartais daugiau Omega 3 riebalų rūgščių, negu alyvuogių aliejuje, todėl vos viena šio aliejaus dozė (10 ml) aprūpins net 90% rekomenduojamos paros normos riebalų rūgštimis, tarp jų Omega 3 ir GLA.
Svarbu paminėti ir baltymus. Pluoštinių kanapių sėklų sudėtyje yra 20 aminorūgščių, įskaitant ir 9 būtinąsias aminorūgštis. Įdomu yra tai, jog kanapės yra vienas iš nedaugelio augalų, kuriose esančios aminorūgštys atitinka gyvūlinės kilmės aminorūgštis, esančias piene, mėsoje ir kiaušiniuose, todėl šis augalas yra puikiai tinkamas naudoti veganams ir vegetarams.
Šiuo metu vis labiau keičiantis žmonių požiūriui į savo sveikatą ir maistą, pluoštinės kanapės tampa vienas dažnesnių pasirinkimų gaminant maistą ir siekiant organizmą papildyti naudingomis medžiagomis.

Pluoštinės kanapės ir aplinka

pluostiniu-kanapiu-derliaus-nuemimas

Pluoštinių-maistinių kanapių derliaus nuėmimas

Kanapės ypač efektyviai iš oro sugeria anglies dvideginį – 1m2 kanapių sugeria CO2 tokį kiekį, kiek toks pat plotas miško.
Būtent pluoštinės kanapės yra vienos pirmaujančių sėklų pasaulyje – sudėtyje gausu naudingųjų medžiagų, baltymų ir vitaminų, jos puikiai tinka maisto gamyboje, kepiniuose, kokteiliuose. Pasižyminčios maloniu riešutų poskoniu, jos primena saulėgrąžas ir kedrų riešutus. Dažna nuostata yra ta, jog dėl panašumo į marichuaną, pluoštinės kanapės veikia kaip psichotropinė medžiaga. Tačiau tai yra netiesa, kadangi sudėtyje yra ypač mažas THC kiekis, visiškai neturintis įtakos žmogaus psichologinei būklei, kadangi iš viso joje yra vos 0.001 % tetrahidrokanabinolių (THC). Tai reiškia, jog pluoštinių kanapių sėklų galite valgyti tiek, kiek tik norite – jokio neigiamo efekto nesulauksite.
Naudojimui yra tinkamas visos pluoštinės kanapės dalys, nuo sėklų, tinkamų mitybai iki stiebų, naudojamų statyboje.

Faktai apie pluoštines kanapes:

  • Kanapės padeda dirvožemio regeneracijos procesams. Kuomet augalas subręsta ir subrandina sėklas, numetami lapai, kurie naudingomis medžiagomis aprūpina dirvožemį bei šalia augančius augalus.
  • Šis augalas sukaupia ypač didelį kiekį anglies dvideginio – net 4 kartais daugiau, negu tam tikri medžiai.
  • Vienas hektaras pluoštinių kanapių atitinka 4 hektarus medžių arba 2 hektarus medvilnės – medžiagų, naudojamų kaip pluoštas gamyboje.
  • Pluoštinės kanapės puikiai auga be pesticidų ir herbicidų pagalbos.
  • Augalas suteikia buveinę įvairioms gyvūnų rūšims.

Kaip vartoti lukštentas pluoštinių kanapių sėklas?

Kanapiu-seklos-ir-baltymai

Kanapių produktai: nelukštentos ir lukštentos sėklos, bei baltymai (proteinas).

Paprasčiausias būdas, kaip valgyti kanapių sėklas, yra pabarstyti jomis salotas, jogurtą, dribsnius, dėti į kokteilius. Žmonės, kurie netoleruoja glitimo, gali naudoti lukštentas kanapių sėklas vietoje džiuvesėlių, apvolioti jose mėsą ar žuvį. Jei mėgstate augalinius pienus, ar negalite vartoti gyvūninio pieno, galite pasigaminti kanapinio pieno – lukštentas kanapių sėklas sumalkite su vandeniu, nukoškite ir gausite puikų augalinį pieną, kuris gali būti naudojamas kaip alternatyva gyvūliniam pienui gėrimuose ir maisto gamyboje. Dėl sėkloms būdingo riešutų poskonio, lukštentos kanapių sėklos puikiai tiks riešutams alergiškiems žmonėms, o tam, kad skonis dar labiau išryškėtų, paskrudinkite sėklas keptuvėje ant žemos ugnies ir naudokite vietoje įprastinių riešutų.

Kuo naudingos kanapių sėklos?

Kanapių sėklose gausu augalinės kilmės baltymų ir omega riebiųjų rūgščių. Vienoje porcijoje (± 2 valg.š.) yra net 10 g baltymų ir tiek pat gramų omega riebiųjų rūgščių. Kanapių sėklose taip pat yra visos 9 būtinosios aminorūgštys, kurių žmogaus organizmas pats negali pasigaminti, todėl turi gauti su maistu. Kanapių sėklų aliejuje šių riebiųjų rūgščių yra daugiau, negu bet kuriame kitame sėklų ar riešutų aliejuje.

Kanapių aliejus – kodėl dažnai vadinamas “stebuklingu”?

Pluoštinių kanapių aliejus yra vienas sveikiausių aliejų, skirtų maisto gamybai. Jame gausu Omega 3 riebiųjų rūgščių ir randamas ypač nedidelis kiekis sočiųjų riebalų rūgščių. Lyginant su kitais augaliniais aliejais, šiame aliejuje yra daugiausiai nesočiųjų riebalų rūgščių. Kanapės yra vienintelis natūralus augalinis šaltinis, kurio sudėtyje esančias Omega 3 riebalų rūgštis žmogaus organizmas gali tinkamai apdirbti. Būtent dėl šių priežasčių, daugelis specialistų tvirtina, jog pluoštinės kanapės yra ypač naudingos širdžiai ir kraujagyslėms.Kanapėse taip pat gausu GLA (Gama linoleno rūgšties) ir Omega 6 riebiųjų rūgščių. Šios medžiagos yra priskiriamos ilgos grandinės riebalų rūgštims, kurios yra ypač svarbios mūsų ląstelių atsinaujinimo bei organizmo augimo procesuose. Taip pat, jos prisideda prie sveikos odos, plaukų, kaulų struktūrų palaikymo procesų, svarbios smegenų veiklai. Pluoštinių kanapių sėklose yra visos 20 aminorūgščių, įskaitant ir 9 būtinąsias aminorūgštis, kurių mūsų organizmas nepasigamina ir jas privalome gauti su maistu. Šios aminorūgštys yra svarbios raumenų augimui, taip pat ląstelių, audinių ir organų regeneracijos procesuose. Kanapių sėklose taip pat gausu vitaminų ir mineralų, maistinių skaidulų, chlorofilo ir kt. naudingų medžiagų.

Omega 3

Kanapių sėklose yra gausu Omega 3 būtinųjų riebalų rūgščių, kurios ypač svarbios smegenų ir širdies funkcijoms palaikyti. Kanapių sėklos yra bene daugiausiai šių riebalų rūgščių turintis augalinis šaltinis, jos lengviau virškinamos nei čia ar linų sėklos.
Svarbu paminėti, jog iš viso yra du Omega 3 riebalų rūgščių tipai. Pirmasis yra randamas žuvų riebaluose ir yra sudarytas iš EPA ir DHA riebiųjų rūgščių. Antrojo tipo Omega 3 riebalų rūgščių yra gausu augalinėse medžiagose, šis sudarytas iš ALA riebiųjų rūgščių. Iš augalų išgautos Omega 3 riebalų rūgštys vis labiau populiarėja, kadangi žuvų aliejuje dažnai randama sunkiųjų metalų, dioksinų ir kitų kenksmingų organizmui medžiagų. Augaliniai aliejai, kuriuose yra ALA riebalų rūgščių yra mažiau kenksmingi žmogui, nekenkia medžiagų apykaitai. Vos 1 valgomasis šaukštas per dieną kanapių aliejaus aprūpins organizmą 94% rekomenduojamos paros normos Omega 3 riebalų rūgščių.

GLA – Gama linoleno rūgštis

plaukai-nagai-oda

GLA – padeda renegruoti, bei palaikyti stiprius ir sveikus nagus, odą, bei plaukus.

Kanapėse gausu GLA (Gama linoleno rūgšties), kuri prisideda prie stiprių plaukų, odos ir nagų grožio. Įrodyta, jog šį medžiaga pasižymi priešuždegiminėmis savybėmis, todėl yra svarbi sąnarių sveikatai, padeda mažinti blogojo cholesterolio kiekį organizme.

Maistinės skaidulos

Nelukštentose kanapių sėklose ypatingai gausu maistinių skaidulų, svarbių sveikam virškinimo sistemos palikymui. Skaidulos suteikia sotumo jausmą, todėl sumažina nuolatinį alkio jausmą, apsaugo nuo dažno užkandžiavimo, dėl to gali padėti reguliuoti svorį. Skaidulos, randamos kanapėse, yra tirpios vandenyje, lengvai virškinamos, nesukelia pilvo pūtimo jausmo. Dėl to, jog tirpsta vandenyje, kanapių skaidulos sugeria didelį kiekį vandens ir organizme sudaro tarsi želė pavidalo sluoksnį, užpildantį skrandį ir taip apsaugantį nuo per dažno maisto suvartojimo bei padeda apsaugoti organizmą nuo blogojo cholesterolio kaupimo procesų.

Vitaminai ir mineralai

kanapiu-produktuose-gausybe-vitaminu

Visuose pluoštinių kanapių produktuose yra gausybė vitaminų ir mineralų. Todėl jis vadinamas “supermaistu”.

Pluoštinių kanapių produktuose gausu ne tik riebalinių rūgščių ir baltymų, bet ir mineralų, įskaitant cinko, kalcio, fosforo, magnio, geležies, taip pat vitamino E, kuris svarbus sveikai odai, nagams ir plaukams.

Kaip laikyti kanapių produktus?

Atidarius svarbu, jog pakuotė nebūtų pasiekiama tiesioginių saulės spindulių, todėl idealiausias būdas laikyti kanapių produktus yra juos perdėti į orui pralaidžią, tačiau nepermatomą pakuotę ir laikyti šaldytuve arba net užšaldyti. Atidarytos kanapių sėklos galioja apytiksliai metus, jei laikomos šaltai, tačiau spintelėje ar lentynoje laikomas produktas išsilaikys šviežias vos 3 – 4 mėnesius. Prieš vartodami, būtinai pauostykite kanapių sėklas ar miltus – jei jaučiamas nemalonus, pelėsių kvapas – produkto nevartokite.

Patarimai perkantiems

Kanapių produktuose gausu omega riebiųjų rūgščių, kurios yra linkusios suirti, todėl prieš perkant kanapių produktus įsitikinkite, jog pakuotė yra nepermatoma ir neturi pakuotėms įprasto plastikinio permatomo langelio, per kurį galite matyti sėklas. Tai yra svarbu todėl, kad jei pakuotė praleidžia dienos šviesą, omega riebiosios rūgštys greičiau suskils, produktas neteks savo maistingųjų medžiagų. Taip pat, ypač svarbu, jog pirktumėte produktą naujausios įmanomos datos, kadangi taip produktas daug ilgiau išsilaikys nesugedęs.

Įspėjimas ir išnašos:

* Mūsų svetainėje pateikiama tik bendro pobūdžio informacija, kuri neturi daryti įtakos skaitytojo apsisprendimui įsigyjant ir/ar vartojant maisto papildus. Jei sergate specifine liga, ar vartojate papildomus vaistus ar maisto papildus, būtinai prieš pradėdami vartoti naujus maisto papildus pasikonsultuokite su savo gydytoju ar vaistininku. Straipsnyje pateikta informacija nėra autoriaus asmeninė nuomonė. Ši informacija nėra skirta reklamuoti maisto produktus ar papildus. Ši informacija negali būti interpretuojama kaip gydymo ar kitokio pobūdžio sveikatos klausimų sprendimo rekomendacija. Raginame sprendimus, susijusius su asmenine sveikata, priimti asmeniškai, įvertinus įvairius informacijos šaltinius. Jeigu pastebėjote netikslumų ar turite komentarų, nusiskundimų, patarimų dėl pateikto turinio, prašau susisiekite el. paštu [email protected] arba svetainėje nurodytais rekvizitais. Maisto papildas nėra maisto pakaitalas. Svarbu įvairi ir subalansuota mityba ir gyvenimo būdas.

Palikite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *