Vandenilio peroksidas – privalumai ir 22 naudojimo būdai

Vandenilio peroksidas gali sumažinti infekcijos riziką, jei naudojamas paviršiams, produktams ar gaminiams dezinfekuoti. Tačiau niekada netepkite jo ant odos ir nevartokite kaip vaisto.

Vandenilio peroksidą jau mažiausiai šimtmetį plačiai naudoja visi – nuo namų šeimininkių iki ortopedų chirurgų. Tačiau kokie naudojimo būdai šiandien vis dar pagrįsti patikimais moksliniais duomenimis, o kuriuos reikėtų laikyti pasenusiais ar net pavojingais?

Spoileris: Vandenilio peroksido nebepatariama naudoti žaizdoms ar odos priežiūrai, nes gydytojai nustatė, kad jis gali sukelti pavojingų komplikacijų ir sulėtinti gijimo laiką, tačiau vis dar yra daugybė būdų, kaip jis gali būti naudingas ir pasitarnauti jums.

KAS TIKSLIAI YRA VANDENILIO PEROKSIDAS?

Ligų kontrolės centro (CDC) patikimo šaltinio duomenimis, vandenilio peroksidas naikina mieles, grybelius, bakterijas, virusus ir pelėsių sporas.

CDC nurodo konkrečias koncentracijas, kurių reikia ir kiek laiko reikia leisti joms veikti, kad būtų sunaikinti skirtingi organizmai.

Štai kaip naudoti šią įprastą cheminę medžiagą, kad saugiai išvalytumėte savo kūną ir namus.

VIRTUVĖJE

1. IŠVALYKITE INDAPLOVĘ

Norėdami pašalinti pelėsį ir grybelį indaplovėje, apipurkškite sudėtingas indaplovės dalis, kuriose drėgmė gali užsilaikyti ilgai po pro-gramos pabaigos – guminių sandariklių klostes, gaudykles ir indų krepšelio plyšius.

2016 m. atliktas gyvenamųjų namų indaplovių tyrimas [1] parodė, kad 83 proc. jų patikrintų indaplovių buvo teigiamai įvertintos dėl grybelių, o 47 proc. patikrintų indaplovių buvo rasta juodųjų mielių E. dermatitidis, kurios gali būti kenksmingos žmonėms. E. dermatitidis daugiausia aptikta indaplovių guminėse tarpinėse.

Arba, jei norite šiam sunkiai dirbančiam prietaisui padovanoti SPA dieną, naudokite vandenilio peroksidą, valgomąją sodą ir eterinius aliejus, kad pasigamintumėte kvapnią indaplovės “bombą”.

2. IŠŠVEISKITE KRIAUKLĘ

Daugelis namų priežiūros tinklaraščių rekomenduoja šį triuką virtuvės kriauklei valyti: Sudrėkinkite kriauklės paviršių, tada nušveiskite jį ant kempinės užbarstyta soda. Kai nušveisite visą paviršių, užpilkite ant jo 3 proc. vandenilio peroksido ir leiskite jam nusistovėti, o tada nuplaukite.

3. DEZINFEKUOKITE PAVIRŠIUS IR PJAUSTYMO LENTELES

Pasak Ohajo valstybinio universiteto (The Ohio State University Extension), valant stalviršius neskiestu vandenilio peroksidu veiksmingai naikinamos E. coli ir Salmonella bakterijos ant kietų paviršių, pvz., stalviršių, kai jis 10 minučių paliekamas ant paviršiaus kambario temperatūroje.

Garsus renovacijos specialistas Bobas Vila savo interneto svetainėje pataria 10 minučių pamirkyti 3 proc. vandenilio perokside, kad būtų sunaikintos bakterijos ant medinių pjaustymo lentelių.

4. NUPLAUKITE DARŽOVES, TAIP PRAILGINSITE JŲ GALIOJIMO LAIKĄ

Ekologinių sodų specialistai rekomenduoja naudoti 1/4 puodelio 3 proc. vandenilio peroksido vienam galonui vandens, kad iš daržovių būtų pašalintos bakterijos. Jei plaunate daržoves su švelnia odele, pavyzdžiui, salotas, tiesiog pamirkykite 20 minučių ir tada nuplaukite.

Morkas, bulves ir kitas kietą odą turinčias daržoves galima mirkyti 30 minučių, o po to nuplauti ir nusausinti. Kadangi dėl bakterijų daržovės ir vaisiai gali paruduoti, manoma, kad vandenilio peroksido vonia padės ilgiau išlaikyti jų šviežumą šaldytuve.

5. VALYKITE VIRTUVĖS INDUS

Jei jūsų sausainių skardos, puodai ir keptuvės turi rudos spalvos sluoksnį, Jill Nystul iš tinklaraščio “One Good Thing” rekomenduoja pabarstyti juos valgomąja soda, tada apipurkšti 3 proc. vandenilio peroksidu ir taip juos atkurti. Prieš nuvalydami nešvarumus, leiskite jiems įsigerti 1-3 valandas.

6. ATSIKRATYKITE ŠIUKŠLIŲ DĖŽĖS PARAZITŲ

Nuplovę šiukšlių dėžę vandeniu ir muilu, visą konteinerį apipurkškite vandenilio peroksido ir vandens tirpalu santykiu 1:1. Palikite šiukšlių dėžę kelias valandas džiūti saulėje. Kaip peroksidas valo paviršius, taip jis padės pašalinti mikrobus iš šiukšlių dėžės.

VONIOJE

7. IŠVALYKITE TUALETĄ

Pasak CDC [2], vandenilio peroksidas veiksmingai šalina mikroorganizmus, įskaitant bakterijas, mieles, grybelius, virusus ir sporas, todėl jis yra geras pasirinkimas vonios kambariui valyti.

Norėdami išvalyti tualetą, įpilkite 1/2 puodelio 3 proc. vandenilio peroksido į vonios dubenį, kad sunaikintumėte mikrobus ir pašviesintumėte tualeto paviršių. Kad poveikis būtų visapusiškas, dubenyje jį reikia palikti 20 minučių.

8. IŠBLIZGINKITE VEIDRODŽIUS IR STIKLO PAVIRŠIUS

Užpurkškite ant stiklinių paviršių vandens ir vandenilio peroksido tirpalo santykiu 1:1, tada nušluostykite popieriniais rankšluosčiais, nepūkuota šluoste arba laikraščiais, kad nuvalytumėte be dryžių.

9. NAIKINKITE PELĖSĮ IR GRYBELĮ

Drėgnoje dušo kabinos aplinkoje gali greitai atsirasti pelėsis ir grybelis.

Kad juos sunaikintumėte nekvėpuodami toksiškais baliklio garais, purkškite neskiestu 3 proc. vandenilio peroksidu ir palikite jį veikti 30 minučių. Nuplaukite. Peroksidas sunaikins pelėsį ir grybelį, tačiau vis tiek gali tekti pašalinti jų paliktas dėmes.

10. IŠBALINKITE PORCELIANĄ

Jei porcelianinė pjedestalo kriauklė pagelto, galite ją pašviesinti sudrėkintą kriauklės paviršių nušveitę valgomąja soda ir nušveitę kempine, prisotinta 3 proc. vandenilio peroksido.

11. NUPLAUKITE MUILO NUOSĖDAS

Savaitiniam stiklo pluošto dušo kabinų ir vonių valymui iš 1 puodelio valgomosios sodos, 1/4 puodelio baltojo acto ir vieno ar dviejų šaukštų vandenilio peroksido pagaminkite putojančią pastą. Kai burbuliukai nurims, mišiniu nušveiskite dušo paviršių.

SKALBYKLOJE

12. IŠVALYKITE DĖMES

Aplinkosaugos darbo grupė rekomenduoja vandenilio peroksidą kaip veiksmingą būdą žolės, kraujo ir gėrimų, pavyzdžiui, vaisių, sulčių ir vyno, dėmėms šalinti. Pradžiai pabandykite valikliu patepti atvirkštinę audinio pusę.

13. PAGYVINKITE BALTUS ATSPALVIUS

“Nystul” taip pat turi sprendimą, jei jūsų marškinėliai, paklodės ir rankšluosčiai įgauna pilką atspalvį.

Pasigaminkite deguonies baliklį, sumaišę 1/2 puodelio skalbimo sodos ( pastaba: tai ne tas pats, kas kepimo soda) ir 1/2 puodelio vandenilio peroksido. Įjunkite skalbimo ciklą, leiskite skalbyklei prisipildyti ir prieš baigdami ciklą porą valandų pamirkykite drabužius, kad išbalintų ir dezinfekuotų.

Palaukite! Pirmiausia imkite mėginį. Prieš bandydami vandenilio peroksidą bet kokiam audiniui, išbandykite nedidelį ruožą, kad patikrintumėte spalvos patvarumą. Ypač atsargiai elkitės su senoviniais audiniais: Smitsono instituto audinių konservavimo ekspertai teigia, kad peroksidas gali išbalinti ir susilpninti pluoštus.

SODE IR DARŽE

14. DAIGINKITE SVEIKAS SĖKLAS

Daugeliu tyrimų įrodyta, kad sėklų mirkymas 1-3 proc. vandenilio perokside gali suminkštinti sėklų apvalkalą ir paskatinti dygimą. Jei norite padidinti gero augalų derliaus tikimybę, prieš sodindami sėklas 20 minučių pamirkykite jas vandenilio perokside. [3]

15. IŠVALYKITE DUMBLIUS IŠ TVENKINO VANDENS

Jei turite vandens telkinį arba koi tvenkinį, galite saugiai apdoroti vandenį, kad sumažintumėte arba pašalintumėte kenksmingus dumblius. “Get Busy Gardening” sodininkystės ekspertai 90 galonų tvenkiniui išvalyti panaudojo 1/2 puodelio 3 proc. vandenilio peroksido.

16. GYDYKITE AUGALUS, SERGANČIUS GRYBELINĖMIS INFEKCIJOMIS

Jei jūsų daržo daržovės serga pelėsiniu grybeliu ar kitomis grybelinėmis infekcijomis, galite jas nupurkšti vandenilio peroksido tirpalu, kad atsikratytumėte grybelio.

Sumaišykite 4 arbatinius šaukštelius vandenilio peroksido pintinėje vandens ir apipurkškite augalą. Stipresnė koncentracija gali nudeginti jautrius lapus, todėl nenaudokite visos koncentracijos.

JŪSŲ AUGINTINIAMS

Dauguma veterinarijos gydytojų nebepataria naudoti vandenilio peroksido jūsų augintinio žaizdoms valyti, kad ir kokia maža būtų žaizda.

17. SUKELKITE VĖMIMĄ APSINUODIJUSIEMS ŠUNIMS

Jei jūsų augintinis suvalgė ką nors nuodingo, veterinarijos gydytojas gali patarti naudoti vandenilio peroksidą, kad gyvūnas vemtų.

Kadangi vandenilio peroksidas yra pavojingas jūsų augintiniui, prieš bandydami sukelti vėmimą šiuo metodu, kreipkitės į veterinarijos gydytoją arba apsinuodijimų kontrolės centrą.

18. IŠVALYKITE KRAIKO DĖŽĘ

Norėdami pašalinti kvapus ir dezinfekuoti katės kraiko dėžę, ištuštinkite kraiką, išplaukite talpyklą su muilu ir karštu vandeniu, tada kruopščiai išpurkškite stipriu peroksidu. Prieš išplaudami, nusausindami ir pakeisdami kraiką, palikite 15 minučių.

AKVARIUMŲ FANAMS

Kai kurie akvariumų mėgėjai naudoja vandenilio peroksidą dumbliams naikinti ir akvariumams valyti, tačiau prieš dėdami vandenilio peroksidą į akvariumą pasitarkite su žuvų veterinaru. Nors vandenilio peroksidas vandenyje greitai suyra, tyrimai rodo, kad kai kurios dekoratyvinių žuvų rūšys, įskaitant guramius ir šamus, jo netoleruoja.

JŪSŲ SVEIKATAI

Maisto ir vaistų administracija (FDA) [4] vandenilio peroksidą priskiria “visuotinai pripažintam saugiu” (GRAS), kai jo dozės žmonėms yra mažos. Tačiau FDA įspėja, kad vandenilio peroksido patekimas ant odos gali sukelti dirginimą, deginimą ir pūslių susidarymą.

Patekęs į akis, jis gali sukelti ragenos nudegimą ar nudilimą.

Įkvėpus didesnės koncentracijos vandenilio, gali sudirgti kvėpavimo takai, suspausti krūtinę, atsirasti ūžesys ar dusulys. O nurijus vandenilio peroksido, ypač didesnės koncentracijos, gali prasidėti vėmimas, kilti uždegimas arba pažeisti vidaus organus.

MOKSLAS SAKO – NE

IŠIMKITE JĮ IŠ PIRMOSIOS PAGALBOS VAISTINĖLĖS

Vandenilio peroksidas kadaise buvo naudojamas kaip antiseptinė priemonė paviršinėms žaizdoms ir sužeidimams gydyti. Šiandien jis nerekomenduojamas šiam tikslui. Nors jis naikina bakterijas, kai kurie tyrimai [5] parodė, kad jis gali būti kenksmingas fibroblastams – organizmo ląstelėms, reikalingoms gijimui.

Medikų nuomonės nevienareikšmės, tačiau Mayo klinikos gydytojai dabar teigia [6], kad neturėtume jo naudoti pjūviams ir žaizdoms valyti.

NEBANDYKITE BALINTI ODOS

Dermatologai gali naudoti vandenilio peroksidą kai kurioms odos ligoms gydyti, tačiau jis nelaikomas saugiu būdu hiperpigmentacijai šviesinti namuose. Rizika nusveria bet kokią galimą naudą, ypač dėl to, kad yra kitų būdų pašviesinti tamsias odos dėmes.

NENAUDOKITE AKNEI GYDYTI

Taip, jis burbuliuoja, putoja ir naikina bakterijas, įskaitant bakterijas, kurios gali sukelti spuogus. Tačiau 2005 m. atliktas tyrimas [7] rodo, kad vandenilio peroksidas taip pat gali sukelti randų susidarymą, todėl naudoti jį tiesiai ant spuogų nėra gera idėja.

Apskritai vandenilio peroksido išvis nepatartina naudoti ant odos, nors daugybė interneto svetainių jį reklamuoja kaip sveikatos ir grožio priemonę, galinčią padėti nuo nagų balinimo iki nuospaudų ant kulnų minkštinimo.

MOKSLAS SAKO – TAIP

19. NAUDOKITE JĮ DANTŲ ŠEPETĖLIUI IR LAIKIKLIUI DEZINFEKUOTI

Amerikos odontologų asociacija teigia [8], kad vonios kambaryje ant dantų šepetėlių gali patekti fekalinės koliforminės bakterijos ir kitos bakterijos. Nedideli šių bakterijų kiekiai paprastai nesukelia sveikatos problemų, bet jei norite būti saugūs, pamirkykite dantų šepetėlį vandenilio perokside.

2009 m. atlikto tyrimo [9] metu nustatyta, kad skalaujant vandenilio peroksidu bakterijų skaičius sumažėjo 85 proc.

20. NAUDOKITE JĮ MAKIAŽO TEPTUKŲ STERILIZAVIMUI

Nuplovę makiažo perteklių nuo šepetėlių švelniu šampūnu, pamirkykite šerelius 10 minučių dubenyje su vandeniu, kuriame yra šaukštelis 3 proc. vandenilio peroksido. Juo taip pat galite valyti blakstienų rietiklio pagalvėles. Kruopščiai nuplaukite visus likučius, kad apsaugotumėte akis.

21. BALINKITE DANTIS

Šviesi šypsena yra beveik kiekvieno šių dienų siekių sąraše, o rinkoje gausu produktų, kuriuose naudojamas vandenilio peroksidas dantims balinti. Koncentracijos skiriasi.

Kai kuriuose odontologų siūlomuose produktuose gali būti 10 proc. vandenilio peroksido. Tyrimai [10] rodo, kad šie produktai yra veiksmingi ir saugūs, jei naudojami tinkamai.

MOKSLAS SAKO, KAD REIKIA ELGTIS ATSARGIAI

22. APSVARSTYKITE GALIMYBĘ LEISTI PROFESIONALUI PAŠVIESINTI PLAUKUS

Vandenilio peroksidas paprastai laikomas saugiu komerciniuose plaukų dažuose, nors tyrimai rodo [11], kad net ir profesionaliame salone gali įvykti rimtų cheminių nudegimų.

Plaukų dažai su peroksidu gali pakenkti plaukams, jei juos naudosite per dažnai, todėl pasitarkite su kvalifikuotu stilistu ir sudarykite grafiką, kuris apsaugotų jūsų plaukus ir odą.

MAISTINIS VANDENILIO PEROKSIDAS

Pažįstamame rudame buteliuke yra 3 proc. vandenilio peroksido, tačiau rinkoje yra daug stipresnių koncentracijų, įskaitant 35 proc. maistinį vandenilio peroksidą.

Nors apie maistinį vandenilio peroksidą plačiai kalbama kaip apie vaistą nuo tokių ligų kaip vėžys, vilkligė ir diabetas, šie naudojimo būdai nėra pagrįsti mokslu ar gydytojų patarimais.

Nenaudokite vandenilio peroksido nė vienai iš šių būklių gydyti ar bandyti išgydyti. Taip elgdamiesi galite sukelti rimtų sveikatos sutrikimų ir net sukelti mirtį.

SVARBIAUSIA

Vandenilio peroksidas yra buitinė cheminė medžiaga, kurią galima saugiai naudoti įvairiems valymo tikslams namuose. Nors kadaise jis buvo dažnai naudojamas pjūviams ir žaizdoms dezinfekuoti, šiandien jis nerekomenduojamas šiam tikslui.

Vandenilio peroksidas gali sumažinti tikimybę susirgti, jei jį naudosite paviršiams, produktams ir kitiems daiktams namuose dezinfekuoti.

Nenaudokite jo ant odos, nevalgykite ir nebandykite stiprios koncentracijos maistinio vandenilio peroksido, norėdami išgydyti ligą. Tinkamai naudojamas vandenilio peroksidas vis dar yra naudinga buitinė dezinfekcinė priemonė ir pagalbinė priemonė sveikatai.

Palikite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *