Triphala nauda, faktai ir vartojimo patarimai

Ar žinojote, kad naudojama jau daugiau nei 2000 metų, Triphala (liet.k. trifala) yra vienas pagrindinių Ajurvedinės medicinos preparatų? Indijoje šis žolelių mišinys netgi laikomas pačiu efektyviausiu ir plačiausią poveikio spektrą turinčiu žolelių kompleksu.†

Triphala istorija ir įdomūs faktai

 • Nuorodų apie triphala žolelių mišinio vartojimą galima aptikti jau 1500 m.pr.Kr. Taigi nekeista, kad triphala laikoma vienu seniausių augalinės kilmės papildu Žemėje.
 • Indijoje sakoma: „Neturi motinos? Nesijaudink, kol turi triphala“. Indai tiki, kad triphala rūpinasi organizmo vidiniais organais taip pat, kaip motina rūpinasi savo vaikais.
 • Triphala pasižymi penkiais iš šešių ajurvedinių skonių (saldžiu, karčiu, aštriu, gaižiu ir rūgščiu). Vienintelis jai nebūdingas skonis yra sūrus.
 • Trys triphala vaisiai papildo vienas kito veikimą kaip ir trys došos indų ajurvedinėje medicinoje.
 • Amla, viena iš triphala sudedamųjų dalių, turi 20 kartų daugiau vitamino C nei apelsinas.
 • Triphala taip pat galima naudoti tiesiogiai ant odos – taip pagreitinamas sumušimų ir nudegimų gijimo procesas.†

Kas gi yra toji Triphala? Tai tradicinis žolelių mišinys, gaunamas iš trijų skirtingų džiovintų vaisių miltelių. Šio preparato pavadinimas yra kilęs iš Sanskrit kalbos, kurioje „tri“ reiškia trys, o „phala“ – vaisiai.

Triphala augaliniai ingredientai

Triphala yra gaminama iš šių vaisių: amla, haritaki ir bibhitaki. Sausi šių medicininių augalų milteliai yra lygiomis dalimis sumaišomi ir taip pagaminama triphala. Kiekviena šio maisto papildo sudedamoji dalis pasižymi vertingomis savybėmis, o jas sumaišius – gali mėgautis jomis visomis.
Indiškasis lapainis (Emblica officinalis) – ajurvedinės medicinos preparatas, kurio poveikis itin vertinamas jau daugybę amžių.  Šiame vaisiuje yra didelis kiekis vitamino C. Tiek vienas, tiek įvairiuose žolelių mišiniuose šis augalas naudojamas kaip diuretikas, vidurius laisvinantis preparatas, taip pat kaip kepenų tonikas.†
Plaukuotasis viršūklis (Terminalia chebula) – dar vadinamas Tibeto „medicinos karaliumi“. Haritaki yra plačiai naudojamas Indijoje ir Irane kovojant su vidurių užkietėjimu ir kitais simptomais. †
Karpotasis viršūklis (Terminalia bellirica) – dar vienas Ajurvedoje pripažintas ir ten detoksifikuojančiomis ir atgaivinančiomis savybėmis pasižymintis augalas. Plačiai naudojamas tradicinėje Indijos ajurvedinėje medicinoje malšinant diabeto, aukšto kraujo spaudimo ir reumato simptomus. †

5 naudingos Triphala savybės dėl kurių žmonės ją vartoja

1. Gali padėti mesti svorį† 

2012 m. atlikto tyrimo metu buvo pastebėta, kad antsvorio turinčių žiurkių, į kurių dietą buvo įtraukti triphala papildai, bendra kūno masė bei kūno riebalų kiekis po kiek laiko sumažėjo labiau nei tų, kurioms nebuvo duodama triphala žolelių. Triphala vartojimas pelėms taip pat padėjo atkurti patologinius pokyčius kepenų audinyje.
Su žmonėmis atlikti tyrimai taip pat pasižymėjo panašiais rezultatais. Minėtų tyrimų metu buvo nustatyta, kad triphala pasižymi antioksidacinėmis savybėmis, daro teigiamą poveikį organizmo metabolizmui ir padeda kovoti su antsvoriu.

2. Žarnyno “šluota”† 

Natūralios vidurius laisvinančios priemonės, tokios kaip triphala, dažniausiai pasižymi daug švelnesniu poveikiu nei vaistinėse parduodami vaistai. Natūralūs preparatai saugo virškinamąjį traktą ir skatina reguliarius žarnyno peristaltinius judesius. Normali žarnyno peristaltika yra ypatingai svarbi kenksmingų bakterijų pašalinimui iš organizmo, sunkiųjų metalų bei per didelio kiekio riebalų rūgščių atsikratymui.
Žarnyno valymas gali teigiamai paveikti nervų sistemą bei padėti atsikratyti nerimo ir pervargimo simptomų. Kalbant apie šalinimo funkciją, amla padeda palaikyti žarnyno pataisų procesus, haritaki stiprina žarnyno raumenis ir padeda jiems veiksmingiau susitraukinėti, o bibhitaki pašalina pasenusį gleivių sluoksnį nuo žarnų sienelių.

3. Cholesterolio lygis† 

Cholesterolis yra natūraliai organizme aptinkama medžiaga, gaminama kepenyse ir reikalinga normaliai organizmo ląstelių, neuronų ir hormonų veiklai palaikyti. Manoma, jog tam tikras cholesterolio kiekis yra būtinas organizmui normaliai funkcionuoti, tačiau per didelis jo kiekis gali sukelti įvairių problemų. Cholesterolis, susijungęs su riebalais, kalciu ir kitomis medžiagomis, kraujyje gali formuoti plokšteles. Tokioms plokštelėms ilgainiui kaupiantis ir kietėjant arterijose, galiausiai lemiamas pastarųjų kraujagyslių susiaurėjimas. Perdėtas plokštelių kaupimasis kraujagyslėse, vadinamas ateroskleroze, gali lemti įvairias širdies ligas ir netgi infarktą.
Vieno mokslinio tyrimo metu buvo pastebėta, jog bendras cholesterolio bei LDL („blogojo cholesterolio“) lygis kraujyje ženkliai sumažėjo gyvūnuose, kuriems buvo paskirti triphala papildai. Viena iš šio papildo sudedamųjų medžiagų – bibhitaki – taip pat dalyvauja stabdant aterosklerozės plokštelių progresavimą.

4. Priešuždegiminis poveikis† 

Moksliniais tyrimais, atliktais su gyvūnais, įrodyta, jog triphala pasižymėjo natūraliomis raminančiomis savybėmis, kenčiantiems nuo artrito.

5. Tyrimas dėl onkologinės ligos† 

2015 m. atlikto tyrimo metu buvo analizuojamas antiproliferacinis (vėžio ląstelių augimą stabdantis) ir proapoptozinis (skatinantis pro-gramuotą vėžio ląstelių žūtį) triphalos poveikis žarnyno vėžio ląstelėms bei žmogaus žarnyno vėžio kamieninėms ląstelėms. Buvo nustatyta, jog iš triphala išgautas metanolio ekstraktas savo sudėtyje turi keletos fenolių, tokių kaip naringinas, kuercinas, homoorientinas bei izorhamnetinas, kompleksą.

Kaip vartoti Triphala?

Triphala papildus galima rasti bene bet kurioje vaistinėje ar internetinėje maisto papildais prekiaujančioje parduotuvėje. Šis papildas parduodamas miltelių, kapsulių, tablečių arba skystoje formoje.
Triphala dažniausiai rekomenduojama vartoti prieš valgį arba valgio metu. Šį papildą galima vartoti keliais skirtingais būdais: miltelių formos papildas gali būti įmaišomas į arbatą – paprasčiausiai įberkite pusę arbatinio šaukštelio triphalos į puodelį karšto vandens, gerai išmaišykite ir palaukite, kol gėrimas atvės. Miltelius taip pat galima maišyti su medumi prieš valgį. Triphala tabletes ar kapsules patariama vartoti po vieną du kartus per dieną. Skystus triphala papildus reikia vartoti 1-3 kartus per dieną, 30 lašų sumaišyti stiklinėje vandens ar sulčių ir gerti prieš valgant.
Norint pajusti triphalos, kaip virškinamojo toniko ir laisvinamosios medžiagos, poveikį, rekomenduojama ją vartoti vakare, maždaug 30 minučių iki einant miegoti. † Nesvarbu, ar rinksitės miltelius, kapsules ar tabletes, papildo vartojimo būdas visais atvejais turi būti aiškiai nurodytas produkto etiketėje. Bendrai kalbant, kuo didesnė triphala dozė vartojama, tuo stipriau pasireiškia ir jos vidurius laisvinantis poveikis, tuo tarpu mažesnės papildo dozės padeda palaipsniui išvalyti kraują. †
Jei rinkdamiesi triphala žolelių papildus jaučiatės neužtikrintas, būtinai pasitarkite su savo gydytoju ar vaistininku. Triphala nesukelia priklausomybės ir gali būti vartojama ilgą laiko tarpą. Vis tik rekomenduojamas vartojimo laikas dažniausiai yra 10 savaičių, po kurių patariama daryti dviejų ar trijų savaičių pertrauką – tokiu būdu pasireiškia stipriausias papildo poveikis. †

Galimas Triphala šalutinis poveikis ir perspėjimai

Triphala vartojimas gali sukelti nepageidaujamą šalutinį poveikį virškinimo sistemai. Vos pradėjus vartoti šią medžiagą gali pradėti kauptis žarnyno dujos dėl vykstančių detoksifikacijos procesų. Jei pradėjus vartoti papildus suskystėja išmatų turinys ar pasireiškia padažnėjęs viduriavimas, vadinasi vartojama per didelė produkto dozė, kurią reikėtų sumažinti.
Jei triphala naudojama dėl jos vidurius laisvinančių savybių, tuomet turite atidžiai sekti savo savijautą ir visais būdais vengti dehidratacijos, pasireiškiančios raumenų silpnumu, bendru silpnumu, galvos svaigimu ar padidėjusiu troškulio jausmu. Nutraukite papildo vartojimą, jei pajutote bent vieną iš aukščiau išvardintų simptomų.
Triphala rekomanduojama atsargiai vartoti arba nevartoti apskritai asmenims, vartojantiems kraują skystinančius vaistus. Triphala taip pat nepatariama vartoti nėščioms, žindančioms moterims ar vaikams.
Jei sergate specifine liga, ar vartojate papildomus vaistus ar maisto papildus, būtinai prieš pradėdami vartoti triphala pasikonsultuokite su savo gydytoju ar vaistininku.
Čia pateikiama informacija negali būti interpretuojama kaip gydymo ar kitokio pobūdžio sveikatos klausimų sprendimo rekomendacija. Raginame sprendimus, susijusius su asmenine sveikata, priimti asmeniškai, įvertinus įvairius informacijos šaltinius.

Šaltiniai ir nuorodos:

 1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28393817
 2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26731545
 3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26731545
 4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3330861/pdf/ASL-27-45.pdf
 5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3330861/pdf/ASL-27-45.pdf
 6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4488090/
 7. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28696777
 8. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5567597/
 9. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4127824/
 10. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21317655
 11. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19172666
 12. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4176749/
 13. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3794841/
 14. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4922806/
 15. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25356824
 16. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28092161
 17. https://academic.oup.com/endo/article/156/1/157/2800626
 18. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26593435
 19. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3902605/
 20. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3631759/
 21. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3665098/
 22. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3216221/
 23. http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/ptr.1515/abstract
 24. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2835915/
 25. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23448484
 26. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18154485
 27. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3583891/
 28. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25289531
 29. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25942351
 30. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4336991/
 31. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21919842
 32. http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0944711315003633
 33. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15899544
 34. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18847491/
 35. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3328776/
 36. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4488090/
 37. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4670692/
 38. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3157106/
 39. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4050230/
 40. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23251942
 41. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3559014/
 42. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3193686/
 43. http://www.bioline.org.br/pdf?pt06008
 44. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19170156
 45. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5567597/
 46. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1804304/
 47. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20883765
 48. http://www.umm.edu/health/medical/altmed/condition/pancreatitis
 49. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3296339/

Įspėjimas:

† Šis teiginys nėra įvertintas Europos maisto saugos tarnybos (EFSA). Maisto papildas nėra maisto pakaitalas. Svarbi įvairi ir subalansuota mityba. ES teisės aktai draudžia reklamuojant maisto papildus teigti apie jų (ar jų sudėtyje esančių sudedamųjų dalių) gydomąsias ir profilaktines savybes, išskyrus, kai tokius teiginius patvirtina Europos Komisija. Mes neteigiame, kad UAB Gera karma parduodami maisto papildai (ar jų sudėtyje esančios sudedamosios dalys) turi gydomųjų ar profilaktinių savybių. Mūsų svetainėje pateikiama tik bendro pobūdžio informacija, kuri neturi daryti įtakos skaitytojo apsisprendimui įsigyjant ir/ar vartojant maisto papildus. Jei sergate specifine liga, ar vartojate papildomus vaistus ar maisto papildus, būtinai prieš pradėdami vartoti naujus maisto papildus pasikonsultuokite su savo gydytoju ar vaistininku. Straipsnyje pateikta informacija nėra autoriaus asmeninė nuomonė. Ši informacija nėra skirta reklamuoti maisto produktus ar papildus. Ši informacija negali būti interpretuojama kaip gydymo ar kitokio pobūdžio sveikatos klausimų sprendimo rekomendacija. Raginame sprendimus, susijusius su asmenine sveikata, priimti asmeniškai, įvertinus įvairius informacijos šaltinius. Jeigu pastebėjote netikslumų ar turite komentarų, nusiskundimų, patarimų dėl pateikto turinio, prašau susisiekite el. paštu [email protected] arba svetainėje nurodytais rekvizitais.

Vinenas komentaras apie “Triphala nauda, faktai ir vartojimo patarimai

 • J.Z

  Sveiki. Ar siame preparate yra jodo? jo turiu vengti del skydliaukes problemu. ar jis padeda sumazinti autoimunini tiroidita?

  Atsakyti
  • Andrejus Petruša

   Sveiki, šiame produkte jodo nėra. Mes triphala ekstraktą naudojame savo “Digestion Complex” produkte, kuris skirtas virškinimui. Daugiau informacijos rasite šio produkto aprašyme. Bet tai nėra papildas skirtas Jūsų ligai. Apskritai – jokie maisto papildai nėra “vaistai” ir visiems maisto papildams galioja standartiniai įspėjimai. Jeigu kils klausimų – kreipkitės. Ačiū, linkėjimai!

   Atsakyti
  • Andrejus Petruša

   Sveiki, kaip ir su visais papildais – reikia pasitarti su savo gydytoju. Ir manau, kad dauguma pasakytų, kad galima vartoti, nes tai nėra “cheminis/hormoninis” vaistas ar preparatas, kuris blogintų situaciją susijusią su nerimu ar depresija. Jums rekomenduoju pasidomėti “Wim Hof method” – toks paprastas kvėpavimo pratimas, užtruksite 15-20 minučių kasdien. Pabandykite daryti tai kasdien bent savaitę-dvi ir pajausite rezultatą! Nuoroda čia: https://www.youtube.com/watch?v=0BNejY1e9ik
   Linkėjimai! 🙂

   Atsakyti
  • Andrejus Petruša

   Sveiki, mūsų Digestion Complex, kuriame yra Triphala ekstraktas rekomenduojame vartoti po 1 kapsulę iki 3 kartų per dieną, su maistu. Linkėjimai, ačiū! 🙂

   Atsakyti
 • Vilija

  Labai susidomėjau TRIPHALA kapsulėmis ir noriu pirkti iš “GERA KARMA”. Gal galite truputį plačiau pakomentuoti šią frazę “Triphala rekomanduojama atsargiai vartoti arba nevartoti apskritai asmenims, vartojantiems kraują skystinančius vaistus”. Aš juos naudoju, bet niekur nerandu ar triphala skystina ar tirština kraują? Ačiū

  Atsakyti
  • Andrejus Petruša

   Sveiki, ačiū. Čia standartinis įspėjimas, kurie vartoja Triphalą intensyviau/atskirai arba ne mūsų produktą. Mūsų produkte yra saugi dozuotė, todėl vartoti galite saugiai. Išbandykite ir matysite. Linkėjimai.

   Atsakyti
 • Ligita

  Galite patikslinti? iš teksto matyti, kad negalima vartoti moterims – napatariama vartoti nėščioms, žindančioms, moterims ar vaikams.

  Atsakyti
  • Andrejus Petruša

   Laba diena, ačiū už klausimą. Na, ten kalba eina labiau apie VIEN triphalą, kurios mes nesiūlome – ten bendra informacija labiau. Nes pvz. Indijoje – jie miltelių formoje Triphalos vartoja daugiau – didesnės dozės ir t.t., tai tokios dozės tikrai ne visiems tinka. Mūsų produkte, mes naudojame saugias dozes, todėl mūsų produktas yra saugus vartoti nėščioms, žindančioms, moterims. Tai nėra vaistai, antibiotikai ar receptiniai preparatai, todėl bent pabandyti vartoti – gali tikrai daugelis, tą ir padarykite, jeigu Jums tinka, jaučiate teigiamą poveikį – puiku! Visada galima išbandyti 1 kapsulę per dieną. Ar 2 kapsules su pagr. maistu, iki 3 kapsulių per dieną. Linkėjimai, sėkmės! 🙂

   Atsakyti

Palikite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *