Probiotikai – gerosios bakterijos, nauda ir jų skirtumai

Bakterijos turi blogą reputaciją ir ne veltui. Bakterijos sukelia daugybę sunkių ligų, įskaitant plaučių uždegimą (Streptococcus pneumoniae), meningitą (Haemophilus influenzae), gerklės streptokoką (A grupės streptokokas), apsinuodijimą maistu (Escherichia coli ir Salmonella) ir daugybę kitų infekcijų.

Būtent dėl šių “blogųjų” bakterijų kruopščiai dezinfekuojame rankas, šluostome virtuvės ir vonios kriaukles, taip pat kitas vietas, kuriose kaupiasi mikrobai. Taip pat sukūrėme daugybę antibiotikų – vaistų, skirtų ligoms sukeliančioms bakterijoms naikinti.

Tačiau ne visos bakterijos yra blogos. Iš tikrųjų mūsų organizme gyvena apie 100 trilijonų “gerųjų” bakterijų, kurių daugelis gyvena mūsų žarnyne. Su šiomis naudingomis bakterijomis mes ne tik gyvename darnoje, bet jos iš tiesų yra būtinos mūsų išlikimui.

Gerosios bakterijos padeda virškinti maistą ir įsisavinti maistingąsias medžiagas, be to, jos žarnyne gamina keletą vitaminų, įskaitant folio rūgštį, niaciną, vitaminus B6 ir B12. Remiantis žurnale “Best Practice & Research Clinical Gastroenterology” [1] paskelbtais tyrimais, naudingosios bakterijos taip pat gali apsaugoti mus nuo pavojingų giminaičių, sukeliančių ligas, išstumdamos jas iš žarnyno, gamindamos rūgštis, kurios stabdo jų augimą, ir skatindamos imuninę sistemą su jomis kovoti.

Kai naudingosios bakterijos dauginasi ir klesti mūsų organizme, jos veikia kaip mūsų gynėjos. Tačiau kartais kyla pavojus naudingųjų bakterijų populiacijai. Kai vartojame antibiotikus kenksmingų bakterijų sukeltai infekcijai gydyti, kartu sunaikiname ir naudingas bakterijas. Dėl to organizme gali sutrikti bakterijų pusiausvyra, o tai gali sukelti viduriavimą ir kitas virškinamojo trakto problemas.

PROBIOTIKAI IR SVEIKATA

Idėja, kad tam tikrų rūšių bakterijos gali pagerinti mūsų sveikatą, kilo dar XX a. pradžioje, kai Nobelio premijos laureatas rusų biologas Elie Metchnikoffas pirmą kartą pasiūlė, kad valgant bakterijas, panašias į tas, kurios gyvena organizme, galima gauti naudos sveikatai. Neseniai įmonės pradėjo prekiauti produktais, vadinamais probiotikais, kurių sudėtyje yra šių bakterijų.

Probiotikų yra įvairių formų, įskaitant maisto papildų tabletes, žvakutes ir kremus. Daugelyje maisto produktų yra draugiškų bakterijų, pvz:

 • jogurtas
 • pasukos
 • sūriai su gyvosiomis aktyviosiomis kultūromis

Kiti maisto produktai, kuriuose yra draugiškų bakterijų, yra fermentuoti maisto produktai, pvz:

 • miso
 • tempeh
 • rauginti kopūstai
 • alus
 • rauginta duona
 • šokoladas
 • kimči

Probiotikais siūloma užkirsti kelią įvairioms sveikatos būklėms ir jas gydyti, pvz:

 • viduriavimas (įskaitant viduriavimą, kurį sukelia
  antibiotikai).
 • dirgliosios žarnos sindromas
 • opinis kolitas ir Krono liga
 • dantų ėduonis, gingivitas ir periodontitas
 • egzema

Keliuose tyrimuose užsiminta, kad probiotikų tabletės gali pagerinti sveikatą, tačiau daugelis medicinos tyrėjų, pavyzdžiui, Klivlendo klinikos mokslininkai, teigia, kad nėra pakankamai įrodymų, kurie leistų tvirtai teigti, kad tai tikrai tiesa.

PROBOTIKŲ RŪŠYS IR KĄ JIE DARO

Štai keletas probiotikų, naudojamų ligoms gydyti ar jų profilaktikai, ir jų veikimo principai.

Lactobacillus

Organizme laktobacilų bakterijos paprastai aptinkamos virškinimo, šlapimo ir lytinių organų sistemose. Jų taip pat galima rasti jogurte ir maisto papilduose, taip pat žvakutėse.

Egzistuoja daugiau kaip 50 skirtingų laktobacilų rūšių, pvz:

 • Lactobacillus acidophilus, vienas iš dažniausiai vartojamų probiotikų. Jo yra jogurte ir fermentuotuose sojų produktuose. pavyzdžiui, miso ir tempeh. Lactobacillus acidophilus buvo vartojamas (žvakutės pavidalu) makšties bakterinėms infekcijoms gydyti. Tabletėse forma gali būti vartojama viduriavimo profilaktikai ir gydymui, įskaitant keliautojų viduriavimą, suaugusiųjų viduriavimą ir rotaviruso sukeltą vaikų viduriavimą.
 • Lactobacillus rhamnosus GG gali padėti gydyti keliautojų viduriavimą arba viduriavimą, kurį sukelia Clostridium difficile (C. difficile) bakterijų arba antibiotikų sukelto vaikų viduriavimo. Taip pat padeda išvengti kūdikių egzemos.
 • Lactobacillus salivarius gali padėti stabdyti Helicobacter pylori (H. pylori) – bakterijų, sukeliančių pepsines opas, – augimą.
 • Lactobacillus plantarum gali pagerinti imuninės sistemos barjerą, apsaugantį nuo įsibrovusių ligas sukeliančių bakterijų.

Kiti laktobacilų naudojimo būdai:

 • antibiotikų sukeliamo viduriavimo prevencija ir infekcijos
 • kūdikių kolikų (nenumaldomo verksmo) prevencija
 • mažų vaikų plaučių infekcijų prevencija
 • suaugusiųjų viduriavimo profilaktikai, kai ligoninėje arba gydomi chemoterapija nuo vėžio
 • gydyti žarnyno ligas, pvz. žarnyno sindromą (IBS) ir opinį kolitą

Bifidobakterijos

Bifidobakterijos sudaro didžiąją dalį žarnyne gyvenančių “gerųjų” bakterijų. Šios bakterijos pradeda kolonizuoti virškinamojo trakto sistemą beveik iš karto po gimimo.

Bifidobakterijų yra apie 30 skirtingų padermių, pvz:

 • Bifidobacteria bifidum gali padėti apsisaugoti nuo nesveikų bakterijų. Tyrimai [2]  rodo, kad jos taip pat gali palengvinti IBS simptomus. Kartu su Lactobacillus acidophilus Bifidobacteria bifidum gali padėti išvengti naujagimių egzemos [3].
 • Manoma, kad Bifidobacteria infantis padeda palengvinti IBS simptomus, tokius kaip pilvo skausmas, dujų kaupimasis ir pilvo pūtimas.
 • Nustatyta, kad Bifidobacteria lactis gerina cholesterolio kiekį moterims ir žmonėms, sergantiems antruoju tipu diabetu.

Streptococcus thermophilus

Šios bakterijos gamina fermentą laktazę, kurio organizmui reikia piene ir kituose pieno produktuose esančiam cukrui virškinti. Kai kurie tyrimai rodo, kad Streptococcus thermophilus gali padėti išvengti laktozės netoleravimo.

Saccharomyces boulardii

Saccharomyces boulardii iš tikrųjų yra mielių rūšis, tačiau ji veikia kaip probiotikas. Kai kuriais tyrimais nustatyta, kad ji padeda išvengti keliautojų viduriavimo ir gydyti keliautojų viduriavimą, taip pat antibiotikų sukeltą viduriavimą. Ji taip pat gali būti naudinga gydant aknę ir mažinant šalutinį gydymosi antibiotikais nuo H. pylori bakterijų poveikį.

ĮSPĖJIMAI DĖL PROBIOTIKŲ VARRTOJIMO

Prieš pradėdami vartoti bet kokį probiotikų papildą, atminkite, kad JAV Maisto ir vaistų administracija (FDA) nėra patvirtinusi šių produktų. Tai reiškia, kad pirkdami produktą negalite būti tikri, ar jis yra saugus ir veiksmingas. Buvo pranešta apie atvejus, kai žmonėms, vartojusiems probiotikų, kraujyje atsirado bakterijų (bakteremija) arba grybelių (fungemija). Reikia atlikti daugiau klinikinių tyrimų, kurie patvirtintų probiotikų naudą ir galimą riziką.

Prieš pradėdami vartoti bet kokį probiotikų papildą, praneškite apie tai gydytojui ir vaistininkui. Pasiteiraukite, ar jis saugus žmonėms, sergantiems jūsų sveikatos sutrikimais, ir ar jis nesąveikaus su kitais jau vartojamais vaistais. Ypač svarbu pasakyti gydytojui prieš vartojant šiuos papildus, jei esate nėščia ar maitinate kūdikį, jei Jūsų imuninė sistema yra nusilpusi dėl tokios ligos kaip ŽIV/AIDS arba vartojate imuninę sistemą slopinančius vaistus.

NUORODOS Į TYRIMUS

[1] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/14507586/

[2] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21418261/

[3] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19840300/

Palikite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *