Margainis – nauda ir privalumai, 7 mokslu pagrįsti faktai

Margainis yra vaistažolinis augalas, dar vadinamas Silybum marianum.

Šis dygliuotasis augalas pasižymi išskirtiniais violetiniais žiedais ir baltomis gyslomis, kurios, pasak tradicinių pasakojimų, atsirado dėl to, kad ant jo lapų nukrito Mergelės Marijos pieno lašas.

Veikliosios margainio medžiagos yra augalų junginių grupė, bendrai vadinama silimarinu [1].

Jo augalinė priemonė vadinama margainių ekstraktu. Šiame ekstrakte yra didelis kiekis silimarino (65-80 %), kuris buvo koncentruotas iš margainio augalo.

Žinoma, kad iš margainių išgautas silimarinas pasižymi antioksidacinėmis, antivirusinėmis ir priešuždegiminėmis savybėmis [2, 3, 4].

Iš tiesų, tradiciškai jis buvo naudojamas kepenų ir tulžies pūslės sutrikimams gydyti, motinos pieno gamybai skatinti, vėžio profilaktikai ir gydymui ir net kepenų apsaugai nuo gyvatės įkandimo, alkoholio ir kitų aplinkos nuodų.

Pateikiame 7 moksliškai pagrįstus margainio ekstrakto privalumus.

1. APSAUGO KEPENIS

Margainis dažnai reklamuojamos dėl jų kepenis saugančio poveikio.

Jį kaip papildomą terapiją reguliariai vartoja žmonės, kurių kepenys pažeistos dėl tokių ligų, kaip alkoholinė kepenų liga, nealkoholinė suriebėjusių kepenų liga, hepatitas ir net kepenų vėžys [1, 5, 6].

Jis taip pat naudojamas kepenims apsaugoti nuo toksinų, pavyzdžiui, amatoksino, kurį gamina mirtinai pavojingi grybai [7, 8].

Tyrimai parodė, kad kepenų ligomis sergantiems žmonėms, vartojusiems margainio papildų, pagerėjo kepenų funkcija, o tai rodo, kad jie gali padėti sumažinti kepenų uždegimą ir kepenų pažeidimus [9].

Nors reikia atlikti daugiau tyrimų, kaip jis veikia, manoma, kad margainis mažina kepenų pažeidimus, kuriuos sukelia laisvieji radikalai, susidarantys kepenyse metabolizuojant toksines medžiagas.

Vieno tyrimo metu taip pat nustatyta, kad jis gali šiek tiek pailginti žmonių, sergančių kepenų ciroze dėl alkoholinės kepenų ligos, gyvenimo trukmę [10].

Tačiau tyrimų rezultatai buvo nevienareikšmiai, ir ne visuose tyrimuose buvo nustatyta, kad margainių ekstraktas turi teigiamą poveikį kepenų ligoms.

Taigi reikia atlikti daugiau tyrimų, kad būtų galima nustatyti, kokia dozė ir gydymo trukmė reikalinga konkrečioms kepenų ligoms gydyti [2, 11, 12].

Ir nors margainių ekstraktas paprastai vartojamas kaip papildoma terapija kepenų ligomis sergantiems žmonėms, šiuo metu nėra įrodymų, kad jis gali apsaugoti jus nuo šių susirgimų, ypač jei gyvenate nesveikai.

TRUMPIAU

Margainio ekstraktas gali padėti apsaugoti kepenis nuo ligų ar apsinuodijimų sukeltos žalos, nors reikia atlikti daugiau tyrimų.

2. GALI PADĖTI IŠVENGTI SU AMŽIUMI SUSIJUSIOS SMEGENŲ FUNKCIJOS SILPNĖJIMO

Margainis – smegenų veiklai gerinti

Jau daugiau kaip du tūkstančius metų margainis naudojamas kaip tradicinė priemonė neurologinėms ligoms, pavyzdžiui, Alzheimerio ir Parkinsono ligoms, gydyti [13].

Dėl priešuždegiminių ir antioksidacinių savybių jis gali būti neuroprotekcinis ir gali padėti išvengti smegenų funkcijos silpnėjimo, kuris pasireiškia su amžiumi [14, 15].

Tyrimais su mėgintuvėliais ir gyvūnais įrodyta, kad silimarinas apsaugo smegenų ląsteles nuo oksidacinės pažaidos, todėl gali padėti išvengti protinio nuosmukio [16, 17].

Šių tyrimų metu taip pat pastebėta, kad margainis gali sumažinti amiloido plokštelių skaičių Alzheimerio liga sergančių gyvūnų smegenyse [18, 19, 20].

Amiloidinės plokštelės – tai lipnūs amiloidinių baltymų telkiniai, kurie senstant gali kauptis tarp nervinių ląstelių.

Alzheimerio liga sergančių žmonių smegenyse jų yra labai daug, o tai reiškia, kad margainis gali būti naudojamos šiai sunkiai ligai gydyti [21].

Tačiau šiuo metu nėra atlikta tyrimų su žmonėmis, kuriuose būtų tiriamas margainio poveikis Alzheimerio liga ar kitomis neurologinėmis ligomis, pavyzdžiui, demencija ir Parkinsono liga, sergantiems žmonėms.

3. MARGAINIS GALI APSAUGOTI JŪSŲ KAULUS

Osteoporozė – tai liga, kurią sukelia progresuojantis kaulų nykimas.

Paprastai ji vystosi lėtai, per kelerius metus, ir sukelia silpnus ir trapius kaulus, kurie lengvai lūžta net po nedidelių kritimų.

Eksperimentiniais mėgintuvėlių ir gyvūnų tyrimais įrodyta, kad margainis skatina kaulų mineralizaciją ir galimai apsaugo nuo kaulų nykimo [22, 23].

Todėl mokslininkai teigia, kad margainis gali būti naudinga terapija, siekiant išvengti ar atitolinti kaulų nykimą moterims po menopauzės [24, 25].

Tačiau šiuo metu nėra atlikta tyrimų su žmonėmis, todėl jo veiksmingumas lieka neaiškus.

TRUMPIAU

Tyrimais su gyvūnais įrodyta, kad margaini skatina kaulų mineralizaciją. Tačiau kaip jis veikia žmones, šiuo metu nėra žinoma.

4. GALI PAGERINTI VĖŽIO GYDYMĄ

Manoma, kad silimarino antioksidacinis poveikis gali turėti tam tikrą priešvėžinį poveikį, kuris gali būti naudingas žmonėms, gydomiems nuo vėžio [9].

Kai kurie tyrimai su gyvūnais parodė, kad margainis gali būti naudingos mažinant šalutinį vėžio gydymo poveikį [26, 27, 28].

Be to, dėl jo chemoterapija gali veiksmingiau veikti prieš tam tikrus vėžinius susirgimus, o kai kuriais atvejais net sunaikinti vėžines ląsteles [9, 29, 30, 31].

Tačiau tyrimai su žmonėmis yra labai riboti ir dar neparodė reikšmingo klinikinio poveikio žmonėms [32, 33, 34, 35, 36].

Taip gali būti todėl, kad žmonės nesugeba jo įsisavinti pakankamai, kad būtų pasiektas gydomasis poveikis.

Reikia atlikti daugiau tyrimų, kad būtų galima nustatyti, kaip silimarinas galėtų būti naudojamas vėžio gydomiems žmonėms.

TRUMPIAU

Įrodyta, kad veikliosios margainio medžiagos, naudojamos gyvūnams, gerina kai kurių vėžio gydymo metodų poveikį. Tačiau tyrimai su žmonėmis yra riboti ir kol kas neparodė jokio teigiamo poveikio.

5. GALI PADIDINTI MOTINOS PIENO GAMYBĄ

Pranešama, kad vienas iš žinomų margainio poveikių yra tas, kad jis gali padidinti motinos pieno gamybą žindančioms motinoms. Manoma, kad jis veikia taip, kad gamina daugiau pieno gamybos hormono prolaktino.

Duomenų labai nedaug, tačiau vieno atsitiktinių imčių kontroliuojamo tyrimo metu nustatyta, kad motinoms, 63 dienas vartojusioms 420 mg silimarino, pieno išsiskyrė 64 % daugiau nei motinoms, vartojusioms placebą [37].

Tačiau tai vienintelis prieinamas klinikinis tyrimas. Reikia atlikti daugiau tyrimų, kad būtų galima patvirtinti šiuos rezultatus ir pieno raugerškio saugumą žindančioms motinoms [38, 39, 40].

TRUMPIAU

Margainis gali padidinti motinos pieno gamybą žindančioms moterims, nors tyrimų, patvirtinančių jų poveikį, atlikta labai nedaug.

6. GALI PADĖTI GYDYTI AKNĘ

Aknė yra lėtinė uždegiminė odos būklė. Nors ji nėra pavojinga, tačiau gali sukelti randus. Be to, žmonėms ji gali būti skausminga ir jie gali nerimauti dėl jos poveikio išvaizdai.

Teigiama, kad oksidacinis stresas organizme gali turėti įtakos aknės išsivystymui [41].

Dėl antioksidacinio ir priešuždegiminio poveikio margainis gali būti naudingas papildas žmonėms, sergantiems akne.

Įdomu tai, kad atlikus vieną tyrimą nustatyta, jog akne sergantiems žmonėms, kurie 8 savaites vartojo 210 miligramų silimarino per dieną, aknės pažeidimų sumažėjo 53 % [42].

Tačiau tai vienintelis tyrimas, todėl reikia atlikti daugiau aukštos kokybės tyrimų.

TRUMPIAU

Vienas tyrimas parodė, kad žmonėms, vartojusiems margainio papildus, sumažėjo spuogų ir odos pažeidimų skaičius kūne.

7. SERGANTIEMS DIABETU MARGAINIS GALI SUMAŽINTI CUKRAUS KIEKĮ KRAUJYJE

Margainis gali būti naudinga papildoma terapija, padedanti valdyti 2 tipo cukrinį diabetą.

Nustatyta, kad vienas iš margainio junginių gali veikti panašiai kaip kai kurie vaistai nuo diabeto, padėdamas pagerinti jautrumą insulinui ir sumažinti cukraus kiekį kraujyje [43].

Neseniai atlikta apžvalga ir analizė parodė, kad žmonėms, reguliariai vartojantiems silimariną, gerokai sumažėjo cukraus kiekis kraujyje nevalgius ir HbA1c – cukraus kiekio kraujyje kontrolės rodiklis [44].

Be to, antioksidacinės ir priešuždegiminės margainio savybės taip pat gali būti naudingos mažinant diabeto komplikacijų, pavyzdžiui, inkstų ligų, riziką [43].

Tačiau šioje apžvalgoje taip pat pažymėta, kad tyrimų kokybė nebuvo labai aukšta, todėl reikia atlikti daugiau tyrimų, kad būtų galima pateikti tvirtas rekomendacijas [44].

TRUMPIAU

Margainis gali padėti sumažinti cukraus kiekį kraujyje 2 tipo cukriniu diabetu sergantiems žmonėms, tačiau reikia atlikti daugiau aukštos kokybės tyrimų.

AR SAUGU VARTOTI MARGAINĮ?

Margainis paprastai laikomos saugiomis, kai vartojamos per burną [1, 45].

Iš tiesų, atliekant tyrimus, kai ilgą laiką buvo vartojamos didelės dozės, tik apie 1 % žmonių patyrė šalutinį poveikį [1].

Kai pranešama apie šalutinį poveikį, paprastai tai būna žarnyno sutrikimai, tokie kaip viduriavimas, pykinimas ar pilvo pūtimas.

Kai kuriems žmonėms patariama būti atsargiems vartojant margainį. Tai yra:

  • Nėščios moterys: Duomenų apie jo saugumą nėščioms moterims nėra, todėl jos paprastai patariama šio papildo vengti.
  • Alergiškiems augalams: Margainis gali sukelti alerginę reakciją žmonėms, kurie yra alergiški astrinių (Asteraceae/Compositae) šeimos augalams.
  • Žmonėms, sergantiems cukriniu diabetu: Dėl cukraus kiekį kraujyje mažinančio margainio poveikio gali atsirasti cukriniu diabetu sergantiems žmonėms kilti mažo cukraus kiekio kraujyje rizika.
  • Sergantiems tam tikromis ligomis: Margainis gali turėti estrogeninį poveikį, kuris gali pabloginti hormonams jautrias ligas, įskaitant kai kurių tipų krūties vėžį.

TRUMPIAU

Margainis paprastai laikomas saugiu. Vis dėlto nėščios moterys, asmenys, alergiški Asteraceae šeimos augalams, sergantieji diabetu ir visi, kurie yra jautrūs estrogenams, prieš pradėdami vartoti margainį, turėtų kreiptis į gydytoją. jį vartoti.

SVARBIAUSIA

Margainis yra saugus papildas, kuris gali būti naudojamas kaip papildoma terapija sergant įvairiomis ligomis, įskaitant kepenų ligas, vėžį ir diabetą.

Tačiau daugelis tyrimų yra nedideli ir turi metodologinių trūkumų, todėl sunku pateikti tvirtas rekomendacijas dėl šio papildo ar patvirtinti jo poveikį [46].

Apskritai reikia daugiau aukštos kokybės tyrimų, kad būtų galima nustatyti šio žavingo augalo dozes ir klinikinį poveikį.

Palikite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *